Tour de Formosa – Overall individual time classification

Dmitry RazonovOverall Winner – Dmitry Razonov

Place No Athlete Country Time
1 17 ROZANOV Dmitry RUS 21:59:38.49
2 19 KLISH John USA 22:02:39.98
3 17 FAUCONNIER Jean-Pireer BEL 22:05:16.11
4 16 MAKAROV Ivan RUS 22:06:33.05
5 8 CHAZOTTES Kevin FRA 22:07:40.25
6 15 PROKHOROV Evgeny RUS 22:08:38.10
7 14 ILINYKH Alexander RUS 22:11:12.87
8 3 STUDYNKA David CZE 22:12:11.26
9 13 MATOVCIK Julius SVK 22:13:06.09
10 18 OSBRINK Rory USA 22:13:29.78
11 4 KOCOUREK Frantisek CZE 22:14:50.71
12 21 KOSA Trevor USA 22:17:59.19
13 22 SUN Yi-Feng TPE 22:37:11.60
14 5 CAPEK Jan CZE 23:22:29.47
15 25 CHUANG Yung-Chih TPE 24:37:56.61
16 7 GIRARDET Remi FRA 25:30:57.88
17 9 HAYASE Kentaro JPN 25:33:03.82
18 6 PASTRNEK Pavel CZE 26:34:28.51
19 23 HUANG Yu-Ming TPE 26:41:47.79
20 11 NAGAHAMA Keigo JPN 27:40:02.93
21 20 OFFICER David USA 27:41:57.44
22 24 LAI Chien-Hao TPE 27:45:19.66
23 12 NOZAKI Katsutoshi JPN 28:48:16.42
24 10 KAWANO Kenta JPN
Posted in News | Leave a comment

Tour de Formosa – Stage 7: Ilan County – Keelung (87 km)

Ivan MakarovStage 7 Winner – Ivan Makarov

Place No Athlete Country Time
1 16 MAKAROV Ivan RUS 2:12:52.86
2 15 PROKHOROV Evgeny RUS 2:12:53.73
3 17 ROZANOV Dmitry RUS 2:12:54.01
4 4 KOCOUREK Frantisek CZE 2:12:55.41
5 5 CAPEK Jan CZE 2:12:56.00
6 13 MATOVCIK Julius SVK 2:12:56.18
7 14 ILINYKH Alexander RUS 2:12:58.02
8 18 OSBRINK Rory USA 2:12:58.15
9 3 STUDYNKA David CZE 2:12:59.20
10 8 CHAZOTTES Kevin FRA 2:13:00.30
11 21 KOSA Trevor USA 2:13:01.55
12 9 HAYASE Kentaro JPN 2:13:02.10
13 19 KLISH John USA 2:13:02.85
14 17 FAUCONNIER Jean-Pierrer BEL 2:13:04.21
15 6 PASTRNEK Pavel CZE 2:13:09.27
16 20 OFFICER David USA 2:14:00.04
17 24 LAI Chien-Hao TPE 2:14:26.99
18 23 HUANG Yu-Ming TPE 2:15:26.01
19 22 SUN Yi-Feng TPE 2:15:31.06
20 25 CHUANG Yung-Chih TPE 2:15:33.66
21 11 NAGAHAMA Keigo JPN 2:15:42.68
22 10 KAWANO Kenta TPE DNF
23 7 GIRARDET Remi FRA DNF
24 12 NOZAKI Katsutoshi JPN DNF
Posted in News | Leave a comment

Tour de Formosa – Stage 6: Taitung County – Hualien City (155 km)

John KlishStage 6 Winner – John Klish

Place No Athlete Country Time
1 19 KLISH John USA 4:33:12.34
2 16 MAKAROV Ivan RUS 4:33:12.86
3 15 PROKHOROV Evgeny RUS 4:33:13.52
4 14 ILINYKH Alexander RUS 4:33:14.17
5 8 CHAZOTTES Kevin FRA 4:33:14.17
6 17 ROZANOV Dmitry RUS 4:33:19.21
7 13 MATOVCIK Julius SVK 4:34:37.67
8 4 KOCOUREK Frantisek CZE 4:34:38.23
9 21 KOSA Trevor USA 4:34:39.50
10 18 OSBRINK Rory USA 4:34:40.07
11 17 FAUCONNIER Jean-Pierrer BEL 4:34:40.69
12 5 CAPEK Jan CZE 4:34:48.03
13 3 STUDYNKA David CZE 4:34:49.14
14 9 HAYASE Kentaro JPN 4:38:37.69
15 22 SUN Yi-Feng TPE 4:42:30.62
16 6 PASTRNEK Pavel CZE DNF
17 23 HUANG Yu-Ming TPE DNF
18 20 OFFICER David USA DNF
19 10 KAWANO Kenta JPN DNF
20 25 CHUANG Yung-Chih TPE DNF
21 24 LAI Chien-Hao TPE DNF
22 11 NAGAHAMA Keigo JPN DNF
23 12 NOZAKI Katsutoshi JPN DNF
17 7 GIRARDET Remi FRA DNF
Posted in News | Leave a comment

Tour de Formosa – Stage 5: Pintung County- Taitung County (143 km)

Dmitry RozanovStage 5 Winner – Dmitry Rozanov

Place No Athlete Country Time
1 17 ROZANOV Dmitry RUS 1:49:42.45
2 8 CHAZOTTES Kevin FRA 1:50:59.10
3 16 MAKAROV Ivan RUS 1:51:02.87
4 14 ILINYKH Alexander RUS 1:51:03.25
5 19 KLISH John USA 1:51:03.46
6 13 MATOVCIK Julius SVK 1:51:03.73
7 4 KOCOUREK Frantisek CZE 1:51:04.02
8 15 PROKHOROV Evgeny RUS 1:51:04.35
9 17 FAUCONNIER Jean-Pierrer BEL 1:51:04.50
10 3 STUDYNKA David CZE 1:51:04.75
11 9 HAYASE Kentaro JPN 1:51:05.22
12 5 CAPEK Jan CZE 1:51:05.31
13 18 OSBRINK Rory USA 1:51:05.45
14 21 KOSA Trevor USA 1:51:05.60
15 22 SUN Yi-Feng TPE 1:54:58.82
16 7 GIRARDET Remi FRA 1:54:59.65
17 25 CHUANG Yung-Chih TPE DNF
18 6 PASTRNEK Pavel CZE DNF
19 23 HUANG Yu-Ming TPE DNF
20 11 NAGAHAMA Keigo JPN DNF
21 12 NOZAKI Katsutoshi JPN DNF
22 20 OFFICER David USA DNF
23 10 KAWANO﹐Kenta TPE DNF
24 24 LAI﹐Chien-Hao TPE DNF
Posted in News | Leave a comment

Tour de Formosa – Stage 4: Tainan City – Pintong County (171 km)

Alexander IlinykhStage 4 Winner – Alexander Ilinykh

Place No Athlete Country Time
1 14 ILINYKH Alexander RUS 4:14:27.45
2 15 PROKHOROV Evgeny RUS 4:15:09.02
3 4 KOCOUREK Frantisek CZE 4:15:09.41
4 8 CHAZOTTES Kevin FRA 4:15:10.11
5 16 MAKAROV Ivan RUS 4:15:10.83
6 17 ROZANOV Dmitry RUS 4:15:11.53
7 13 MATOVCIK Julius SVK 4:15:11.72
8 17 FAUCONNIER Jean-Pierrer BEL 4:15:11.90
9 18 OSBRINK Rory USA 4:15:12.20
10 3 STUDYNKA David CZE 4:15:13.01
11 22 SUN Yi-Feng TPE 4:15:13.60
12 19 KLISH John USA 4:15:13.80
13 21 KOSA Trevor USA 4:15:13.90
14 5 CAPEK Jan CZE 4:15:15.31
15 25 CHUANG Yung-Chih TPE 4:18:06.39
16 23 HUANG Yu-Ming TPE 4:19:03.04
17 7 GIRARDET Remi FRA DNF
18 24 LAI﹐Chien-Hao TPE DNF
19 12 NOZAKI Katsutoshi JPN DNF
18 6 PASTRNEK Pavel CZE DNF
23 11 NAGAHAMA Keigo JPN DNF
11 9 HAYASE Kentaro JPN DNF
22 20 OFFICER David USA DNF
Posted in News | Leave a comment